شرایط و ضوابط ارسال مقاله

نشریه مهندسی معدن وابسته به انجمن مهندسی معدن ایران، با هدف نشر مقاله‌های علمی و به منظور گسترش پژوهش و ارتقای دانش مهندسی معدن و صنایع معدنی و نشر آخرین دستاوردهای علمی پژوهشگران دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی در زمینه مهندسی معدن و علوم مرتبط با آن، نشریه را به صورت فصلنامه‌، به زبان فارسی و با چکیده مبسوط انگلیسی منتشر می‌کند.

 

محورهای موضوعی نشریه

- استخراج مواد معدنی و فضاهای زیرزمینی

- اقتصاد و مدیریت مواد معدنی

- اکتشاف مواد معدنی

- فرآوری مواد معدنی

- محیط‌زیست، بازسازی، ایمنی و بهداشت

- مکانیزاسیون و اتوماسیون در معادن

- مکانیک سنگ و ژئوتکنیک

- نفت 

 

قوانین نشریه

به منظور ایجاد تسهیل در روند داوری و چاپ مقاله، از پژوهشگرانی که مایل به چاپ مقاله علمی خود در این نشریه هستند، خواهشمند است به نکات زیر توجه نمایند، در غیر این ‌صورت مقاله قابل بررسی و ارزیابی نخواهد بود.

 • دریافت مقاله صرفاً از طریق وب‌سایت نشریه مهندسی معدن، به آدرس http://ijme.iranjournals.ir/ امکان‌پذیر است و نشریه از پذیرش مقاله به صورت دستی و یا از طریق پست الکترونیکی معذور است.
 • مقاله‌‌ای که برای بررسی و چاپ به نشریه ارسال می‌شوند، قبلاً در نشریه داخلی و خارجی دیگری به چاپ نرسیده باشند و یا هم‌زمان (تا اعلام نظر نهایی این نشریه) به نشریه‌های دیگر داخلی و یا خارجی ارسال نشده باشد. چاپ خلاصه مقاله ارائه‌شده در کنگره‌ها، سمپوزیوم‌ها و سمینارهای داخلی و خارجی این محدودیت را ندارد.
 • نشریه در رد، قبول و ویراستاری مقاله آزاد است.
 • از هر نویسنده در سال فقط دو مقاله منتشر می‌شود؛ در صورتی که در یک سال بیش از دو مقاله پذیرش‌شده داشته باشد، انتشار مقالات بعدی  به سال بعد موکول خواهد شد.
 • ترجیحاً لازم است دانشجویان با اعضای هیئت علمی همکاری نمایند و اسامی اعضای هیئت علمی در مقاله درج شود.
 • در مقاله‌هایی که از پایان‌نامه ارشد یا دکتری استخراج شده است، باید اسامی اساتید راهنما و مشاور در مقاله ذکر شود و ترجیحاً نویسنده مسئول هیئت علمی باشد.
 • ارسال‌کننده مقاله باید نویسنده مسئول مقاله باشد و تمامی مکاتبه‌ها و پی‌گیری‌های لازم در خصوص مقاله ارسال شده با نویسنده مسئول انجام خواهد شد، بدیهی است به سایر مکاتبه‌های غیر از نویسنده مسئول ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 • نویسنده مسئول، مسئولیت صحت مطالب را بر عهده دارد.
 • ترتیب اسامی نویسندگان بر اساس ترتیب ورود مشخصات در سایت نشریه است. نویسنده مسئول باید اسامی همه نویسندگان را به درستی و به طور کامل در سایت نشریه وارد کند.
 • برای ارسال سریع مقاله‌های پذیرفته شده در ارزیابی اولیه به داوران منتخب، لازم است نویسندگان موارد ذکر شده در شیوه نگارش مقاله را به‌طور کامل رعایت نمایند.
 • مقاله‌ها توسط متخصصان موضوعی داوری می شوند و در صورت تصویب و پذیرش مقاله، در قسمت مقاله‌های آماده انتشار سایت نشریه قرار می‌گیرند و بعد از ویراستاری و صفحه‌آرایی به نوبت به شماره‌ای خاص اختصاص داده می‌شوند.
 • داوری مقاله دوسو ناشناس است (در کلیه مراحل بررسی مقاله، نه نویسندگان از اسامی داوران مطلع خواهند شد و نه داوران از اسامی نویسنده‌گان مقاله).
 • اطلاع‌رسانی به نویسنده مسئول از طریق سایت نشریه و پست الکترونیکی صورت می‌گیرد (نویسنده مسئول لازم است برای کسب اطلاعات و پی‌گیری‌های لازم به هر دو مراجعه نماید).
 • در صورت انصراف از روند بررسی و داوری مقاله، نویسنده مسئول لازم است انصراف خود را از طریق سایت نشریه (درخواست بازپس گیری مقاله) ارسال نماید، نامه انصراف باید توسط تمامی نویسندگان، امضاء و سپس به صورت فایل PDF ارسال شود.
 • تکمیل و ارسال فرم تعهدنامه، تعارض منافع و مشخصات نویسندگان الزامی است (برای دریافت فرم‌ها به منوی نویسندگان و زیرمنوی فرم‌ها مراجعه شود).
 • مقاله ارسالی باید مطابق با راهنمای نگارش تهیه شده باشد، در غیر این صورت، مقاله به نویسنده بازگردانده شده و در فرایند ارزیابی قرار نخواهد گرفت (برای دریافت راهنما به منوی نویسندگان و زیرمنوی فرم‌ها (فایل راهنمای نگارش مقاله) مراجعه شود). 

منابع مورد استفاده در متن (References): تمام منابعی که در نگارش مقاله مورد استفاده قرار گرفته است باید در انتهای مقاله به زبان انگلیسی و با فرمت APA تنظیم شود. در تنظیم منابع به نکات زیر توجه نمایید: 

الف) استنادهای درون متنی، همگی به صورت انگلیسی و ترجیحاً در پایان جمله نوشته شود. سال نشر منابع فارسی باید به صورت معادل میلادی نوشته شود.

ب) استنادهای انتهای متن، همگی به صورت انگلیسی نوشته شود. تأکید می شود، چنانچه برخی از منابع فارسی باشند برای تبدیل آن به انگلیسی، تمام اطلاعات آن مانند نام نویسنده و نویسندگان، عنوان مقاله، نام مجله، به انگلیسی ترجمه و تاریخ‌های مربوطه به میلادی تبدیل شده و در انتها عبارت[In Persian] اضافه شود. از ترجمه شخصی عناوین منابع فارسی اکیداً خودداری نموده و معادل انگلیسی استناد منابع فارسی را از سایت منبع بردارید. 

ج) ارجاع به منابع در متن به زبان انگلیسی و ترجیحاً در انتهای جمله و در پرانتز ارائه شود، مانند (Wilson, 1993) و یا (Wilson et al., 1993) و در صورت ضرورت در ابتدای جمله، ارائه شود.

د) منابع اشاره شده در متن مقاله باید از منابعی باشند که به صورت کتاب، مجله علمی، پایاننامه بوده و قابل دسترسی به وسیله خواننده باشند. از منابع غیرقابل دسترس و منابع غیرعلمی مانند درسنامه، جزوه استفاده نشود.

ه) فهرست منابع به ترتیب حروف الفبای انگلیسی مرتب شود. برای منابعی که دارای نسخه (عنوان و چکیده انگلیسی) هستند باید از ترجمه و برای منابعی که دارای نسخه انگلیسی نیستند (مانند کتابهای فارسی) از فرمت رومن اسکریپت استفاده گردد. 

برای اطلاع از نحوه منبع نویسی به این روش این راهنما را مطالعه نمایید: راهنمای رفرنس نویسی مطابق با الگوی  APA (نسخه 7)  

 

 • ایمیل نویسنده مسئول حتی الامکان، ایمیل سازمانی باشد.
 • توصیه می­شود پژوهشگران محترم تا حد امکان در متن مقاله خود به مقاله‌هایی که در شماره‌های گذشته نشریه مهندسی معدن منتشر شده است، استناد نمایند. بدیهی است این امر می­تواند در بالا بردن امتیاز نشریه در بین نشریات نمایه شده در ISC مؤثر باشد.