درباره نشریه

انتشار نشریه مهندسی معدن از آذر 1385 به صاحب امتیازی انجمن مهندسی معدن ایران آغاز شده است. این نشریه در حال حاضر به صورت فصلنامه و با درجه علمی ـ پژوهشی توسط انجمن مهندسی معدن ایران منتشر می ­شود. این نشریه از دریافت مقالات اصیل که حاوی دستاوردهای جدید در زمینه ­های مهندسی معدن و یا سایر زمینه­ های مرتبط بوده و یا حاوی مرور نقادانه پژوهش ­ها در زمینه های مرتبط باشد، استقبال می­ کند.

 

 کشور محل انتشار:  ایران
ناشر:  انجمن مهندسی معدن ایران
حوزۀ تخصصی :  مهندسی معدن
اعتبار نشریه:  علمی
 رتبه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:  ب 
زبان نشریه:  فارسی و انگلیسی
اولین انتشار:  آذر 1385
نوبت انتشار:  فصل‌نامه
نوع انتشار:  چاپی ــ الکترونیکی
هزینه ارسال مقاله:  رایگان
هزینۀ بررسی و انتشار مقاله:   رایگان
دسترسی وب‌گاه:  آزاد
دسترسی به مقاله‌ها :  آزاد

 

خط مشی دسترسی آزاد: نشریه مهندسی معدن با دسترسی آزاد است به این معنی که کلیه مطالب به صورت رایگان و بدون هزینه برای کاربر یا موسسه وی در دسترس است. کاربران مجاز به خواندن ، بارگیری ، کپی ، توزیع ، چاپ ، جستجو ، یا پیوند به متن های کامل مقالات هستند و یا از آنها برای هر منظور قانونی دیگری استفاده می کنند ، بدون اینکه اجازه قبلی از ناشر یا نویسنده را بپرسند. این مطابق با تعریف BOAI از دسترسی آزاد است.

 

حق چاپ و مجوز

بر اساس این اصل که در دسترس قرار دادن یافته های پژوهشی به صورت رایگان، از تبادل دانش جهانی برای عموم پشتیبانی می کند، این مجله دسترسی آزاد و فوری به محتوای خود را فراهم می کند. همه مقالات این مجله تحت مجوز بین‌المللی ‌Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC-BY  4.0)   منتشر می‌شوند که استفاده، اشتراک‌گذاری، اقتباس، توزیع، و تکثیر در هر رسانه یا قالبی را تا زمانی که نویسنده (نویسندگان) اصلی و منبع به درستی ذکر شده باشند، مجاز می‌سازد. تحت مجوز دسترسی آزاد، نویسندگان حق چاپ را برای محتوای مقالات خود حفظ می‌کنند، اما به دیگران اجازه می‌دهند تا محتوا را دانلود، استفاده مجدد، چاپ مجدد، تغییر، توزیع و/یا کپی کنند(تا زمانی که نویسندگان اصلی و منبع به درستی ذکر شده باشند و به اصل منبع به درستی استناد شده باشد).

بر اساس این مجوز نویسندگان حقوق زیر را خواهند داشت:

  • مقاله خود را مطابق با بخش "حقوق استفاده شخصی" **به اشتراک بگذارند تا زمانی که حاوی مجوز کاربر نهایی و پیوند DOI به نسخه رکورد در این مجله باشد.
  • حفظ حقوق مالکیت معنوی (از جمله داده های تحقیقاتی)
  • اعتبار و انتساب مناسب برای اثر منتشر شده.

**حقوق استفاده شخصی

  • نویسندگان می توانند از مقالات خود برای مقاصد علمی به طور کلی یا جزئی استفاده کنند، مانند:
  • استفاده در تدریس در کلاس (از جمله توزیع نسخه، کاغذ یا الکترونیک).
  • توزیع کپی ها (از جمله از طریق ایمیل) به همکاران پژوهشی شناخته شده برای استفاده شخصی آنها
  • استفاده در آثار بعدی
  • گسترش مقاله به صورت کتاب

 

  این نشریه از قوانین کمیتۀ اخلاق انتشار یا COPE  تبعیت می‌کند.

 

 نشریه مهندسی معدن برای بررسی اولیه مقالات، داوری و چاپ مقاله از نویسندگان هزینه‌ای دریافت نمی‌کند.

 

 مهم: بدینوسیله به اطلاع میرساند، طبق مصوبه هیات تحریریه نشریه مهندسی معدن در جلسه مورخ ۹۴/۱۲/۱۶، صدور پذیرش نهایی برای تمام مقالات ارائه شده به نشریه در سال 95 و بعد از آن که مورد پذیرش اولیه واقع شده اند منوط به تهیه و ارائه چکیده گسترده شده انگلیسی (extended abstract) مربوط به مقاله می باشد. فرمت چکیده گسترده در بخش راهنمای نویسندگان قابل مشاهده است.

 

  کلیه مقالات ارسالی از طریق سامانه همیاب مشابهت یابی می شوند.

 این نشریه برای جلوگیری از دریافت تحقیقات تکراری و تشخیص سرقت علمی مجهز به نرم افزار مشابهت یاب همیاب شرکت سیناوب به آدرس  Hamyab.sinaweb.net است. این سامانه که با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته هوش مصنوعی و یادگیری عمیق طراحی شده است. از تمامی اطلاعات موجود که تاکنون به صورت الکترونیکی در کشور منتشر شده است به عنوان هسته اصلی مشابهت یابی استفاده می‌نماید. مقالات به محض ثبت در سامانه نشریات و همایش های سیناوب با سامانه همیاب مورد بررسی قرار گرفته و درصد مشابهت به همراه مستندات مربوطه به منظور تصمیم گیری در اختیار سردبیران نشریات و داوران علمی قرار می‌گیرد.